سفارش تبلیغ
صبا ویژن
           
 

 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه آلودگی هوا و کیفیت زندگی از ریزفاکتورهای بروز سرطان به شمار می‌رود، گفت: علی‌رغم شیوع سرطان سینه، آمار این بیماری در زنان ایرانی کمتر از زنان غربی است.

ناهید نفیسی در گفت‌وگو با فارس، در ارتباط با سرطان سینه اظهار داشت: این سرطان جزو یکی از سرطان شایع در میان زنان بوده است اما با این وجود درگیری زنان ایرانی با این سرطان کمتر از زنان غربی است.

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش‌ها آمار ابتلا به سرطان سینه در ایران 30 در 100 هزار بوده است در حالی که این رقم در کشورهای اروپایی 120 در 100 هزار و در آمریکای شمالی 90 در 100 هزار است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: خوشبختانه امروزه اساتید برجسته‌ای در حوزه تشخیص و درمان سرطان سینه در ایران فعالیت می‌کنند و آمار این سرطان در کشور رو به افزایش است ولی افزایش شیب ‌آن همچون سایر کشورها بوده به طوری که در مقایسه با آلمان و ایتالیا که جمعیتی مشابه ایران دارند، ایران شیب کمتری در این سرطان دارد.

نفیسی با اشاره به اینکه سالانه در ایران 10 هزار نفر مبتلا به این سرطان می‌شوند، گفت: آمار مبتلایان به صورتی بوده که زنان جوان امروزه بیشتر درگیر این سرطان شده‌اند؛ البته بخشی از این موضوع به این دلیل بوده که ایران کشوری جوان است لذا سرطان در جوانان نیز بیشتر مشاهده می‌شود.

این جراح سرطان سینه خاطرنشان کرد: ‌آمار جهانی مبتلایان زیر 40 سال 6 درصد است ولی در ایران 25 درصد است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: تغذیه ناسالم، آلودگی هوا، کیفیت زندگی، ازدواج دیرهنگام و شیر ندادن نوزاد از عوامل مهم در بروز این سرطان به شمار می‌رود بنابراین تا حدود زیادی می‌توان از آن پیشگیری کرد.

 

پی‌نوشت: برخلاف تصور رایج، اینگونه نیست که در همه ی زمینه ها از غرب عقب تر باشیم بلکه اگر بدون خودباختگی و منفی نگری نگاهی به آمارها بیاندازیم خواهیم دید شاخص های زیادی وجود داره که وضعیت کشور ما در اون زمینه ها از بسیاری از کشورهای مدعی بهتره. کاش همیشه فقط نیمه ی خالی لیوان رو نبینیم تا دچار سرخوردگی و یأس کاذب نشیم؛ که بدترین مانع پیشرفت هر کشوری تزریق روحیه "ناامیدی و نرسیدن" به مردم اون کشوره.  • معلوم الحال مجهول الهویه ( جمعه 96/11/27 :: ساعت 1:10 صبح)


    ورود , پسرا ,دخترا , عکس باحال , ورود پسرا ممنوع , روابط دختر وپسر ,روابط دختر و پسر ,زن ,گرل ,گرل فرند ,آرایش ,لباس ,جنسی ,عشق ,عاشق , هوس, ازدواج ,دوست یابی ,شعر ,پسران و دختران ,معشوق ,مهیج