سفارش تبلیغ
صبا
           
 

 

به بهانه ی سالروز درگذشت طاهره صفارزاده، شاعر، نویسنده، محقق و مترجم قرآن

طاهره صفارزاده

1. کوتاه ترین زندگی نامه

طاهره صفارزاده در سال 1315 در شهرستان سیرجان متولد شد و پس از کسب مدرک لیسانس در رشته زبان و ادبیات انگلیس برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت. وی در سال 1371 از سوی وزارت علوم و آموزش عالی، استاد نمونه اعلام شد و در سال 80 پس از انتشار ترجمه قرآن کریم به افتخار «خادم القرآن» نائل آمد. وی در ماه مارس 2006 همزمان با بر پائی روز جهانی زن از سوی سازمان نویسندگان آسیا و افریقا به عنوان شاعر مبارز و زن نخبه دانشمند مسلمان برگزیده شد.

 

2. شاعری جهانی

صفّارزاده، در دانشگاه آیووا، هم در گروه نویسندگان بین‌المللی پذیرفته شد و هم به کسب درجه MFA نایل آمد. MFA (مخفف Master of Fine Arts به معنی: استاد هنرهای زیبا) درجه ای مستقل از PhD است که به نویسندگان و هنرمندانی دارای لیسانس در یک رشت? هنری یا ادبی که داوطلب تدریس در دانشگاه باشند اعطا می‌شود. آنها باید قبل از ورود به این دوره ی تحصیلی از عهده ی امتحانی جامع که حتی برای دانشجویان آمریکایی دشوار است ــ برایند.

کتاب The Red Umbrella (چتر سرخ) نام مجموعه ای کوچک از شعرهای انگلیسی طاهره صفّارزاده است که در سال 1968 میلادی از سوی دانشگاه آیووا به چاپ رسیده است. بسیاری از شعرهای این کتاب به زبانهای گوناگون شرقی و غربی ترجمه شده اند.

 

3. مبارز سیاسی

در بازگشت به ایران اگرچه به دلیل روشنگریهای سیاسی در ایران و خارج، مشکلاتی برای استخدام دکتر طاهره صفّارزاده وجود داشت اما چون در کارنامه‌اش از 48 واحد درسی 8 واحد ترجمه ثبت شده بود و کمبود و نبود استاد ترجمه برای رشته‌های زبان خارجی باعث گله‌مندی گروههای زبان بود، در سال 1349 مقامات آن زمان با استخدام او در دانشگاه ملی (شهید بهشتی) موافقت کردند.

از آنجا که نمونه های شعرهای طاهره صفّارزاده با توجه به مضامین و درونمایه های خود از گون? شعر مقاومت دینی و طنز سیاسی‌ به شمار می آمد و حکومت‌پسند نبود، شعر طنین‌ در آغاز بسیار بحث‌انگیز شد. سرانجام در سال 1355 به اتهام نوشتن شعر مقاومت دینی و امضا نکردن برگ? عضویت اجباری در حزب رستاخیز از دانشگاه اخراج شد.
درونِ ‌‌مذهبی صفّارزاده در ایام خانه نشینی و مشاهده پاره‌ای خیانتهای سیاسی و اجتماعی، بیش از پیش متوجه حمایت خداوند گردید و تحوّلی شدید در وی ایجاد شد آن گونه که در زمان خانه‌نشینی، تمام وقت خود را وقف خواندن تفاسیر و مطالعات قرآنی کرد. کتاب «سَفَر پنجم» او که دربرگیرنده اشعار مقاومت با مضامین دینی است در سال 1356 تنها در دو ماه به سه چاپ با شمارگان سی هزار رسید.

 

4. دلسوز دوراندیش

در سال 59 برخی گروهها با تدریس زبانهای خارجی در ایران مخالفت کردند. اما پیرو مقالات انتقادی دکتر طاهره صفّارزاده درباره ضرورت آموزش زبانهای خارجی در رشته‌های علمی، از سوی ستاد انقلاب فرهنگی برای مسئولیت برنامه‌ریزی زبانهای خارجی از وی دعوت به عمل آمد. در این مسئولیت با همکاری استادان باتجربه تغییرات مفیدی در برنامه‌ها پدید آورد و پیرو طرحی که از سوی او تقدیم ستاد انقلاب فرهنگی گردید و به تصویب رسید برای نخستین بار برای کلیه رشته‌های علمی دانشگاهها کتابهای زبان تخصصی به زبانهای انگلیسی‌، فرانسه‌، آلمانی و روسی در سطوح مختلف تألیف شد.

 

طاهره صفارزاده5. در خدمت متون مقدس

«قرآن حکیم» حاصل 27 سال مطالعه قرآن مجید، آموختن زبان عربی و تحقیق و یادداشت‌برداری از تفاسیر و منابع قرآنی است که از مراجعه به کلام الهی برای کاربرد در شعر آغار شد و به ترجمه ای مفهومی، سلیس، روان و قابل فهم همگان از قرآن به دو زبان انجامید.

این ترجمه و تجربه ی حاصل از آن، دکتر صفّارزاده را موفق به ترجمه برخی از مشهورترین متون یا دعاهای مورد توجه شیعیان کرد که آنها نیز همین ویژگیهای ترجمة مفهومی را دارند. استقبال فارسی زبانان و انگلیسی زبانان از این ترجمه ها نشان می دهد که تا چه اندازه جای این گونه برگردانها از متون مقدس خالی است.

 

6. مترجم منحصر بفرد

دکتر صفارزاده در ایران و جهان دارای سه ویژگی‌ بزرگ است؛ اول آنکه هیچ فردی تاکنون کتاب آسمانی را به دو زبان ترجمه نکرده بود و دوم آنکه تا به امروز یک ایرانی قرآن را به انگلیسی ترجمه نکرده و در نهایت آن که یک زن مترجم تا به حال نبود که کتاب آسمانی را ترجمه کند.

 

7. کلام آخر

اگر امریکا یه زن اینجور داشت که با درخشش در عرصه های هنری و سیاسی و ایدئولوژیک و نظریه پردازی، اینچنین باعث افتخارش در سطح جهان باشه خدا میدونه چندتا فیلم سینمایی و مستند و جایزه جهانی براش میساختند. اما ما... دریغ... دریغ... دریغ از یک کلیپ جذاب ده دقیقه ای!

و حسرت بیشتر برای صفحات تمام رنگی نشریات زردی که بیوگرافی بی ثمر هنرپیشه های بی هنر را منعکس و الگوسازی کاذب میکنند اما از هنرمندان واقعی این مرز و بوم هیـــــــــــــــــــــــــــچ یادی نمی کنند. • معلوم الحال مجهول الهویه ( پنج شنبه 91/8/4 :: ساعت 10:54 عصر)


  دوستانی که قسمت اول این مطلب رو خوندند برن دو خط پایین تر!

  ولی عزیزانی که قسمت اول رو نخوندند، با مراجعه به این لینک (+) میتونند بهتر در جریان بحث ما قرار بگیرند.

  و اما ادامه مبحث:

  15 دلیل برای بدحجابی

  4. چون از دست حکومت یا دولت (حالا به هر دلیلی) عصبانی هستم؛ و میخوام با این کارم اعتراضم رو بهشون نشون بدم.

  بدون اینکه وارد مباحث سیاسی بشیم، و در خوشبینانه ترین حالت (به نفع شما) فرض می کنیم که عصبانیت شما از دولت موجّه هست و کاملا حق با شماست!
  فقط یه سوال: شما همیشه توی زندگی تون اینطور اعتراض می کنی؟! یعنی اگه دیدی کسی داره اشتباه می کنه، بهترین راه اعلام نارضایتیت رو در آسیب زدن به خودت می دونی؟!
  درست مثل این می مونه که کسی از باباش ناراحت باشه (حالا به هر دلیلی)، بعد بخاطر نشون دادن اعتراضش، درس نخونه! (از لج باباش که توصیه به درس خوندش میکنه)
  آیا این کار منطقیه؟
  ممکنه بگی، کی گفته "بدحجابی" مثل درس نخوندن، آسیب زدن به خود، محسوب میشه؟ من اینو قبول ندارم.
  همینکه اینو گفتی، معلوم میشه علت بدحجابی حضرتعالی یه چیز دیگه ست (چون اونو آسیب حساب نمی کنی)، پس مشخص میشه که مشکلات جامعه، صرفا یک بهانه است و حتی اگه شرایط کشور هم گل و بلبل بشه باز شما بدحجاب خواهی بود (چون اونو آسیب حساب نمی کنی).

   

  5. چون دوست دارم همیشه، از بقیه متفاوت باشم، تاپ باشم.

  اولاً تاپ بودن و تفاوتت رو یه جور دیگه نشون بده (در غیر معصیت خدا): مثلا اگه همه آرایش می کنند شما آرایش نکن! یا اگه همه لباس تنگ و جیغ می پوشن شما لباس گشاد و سکوت (متضاد جیغ!) بپوش. یا اگه همه اهل فیلم دیدن و اتلاف وقت هستند شما اهل مطالعه و درس خوندن باش.
  میخوای تاپ باشی، اینجوری باش:
  ای خدا، من باید از نظر علم از همه برتر باشم تا مبادا دشمنان، مرا از این راه طعنه زنند. باید به همه آن سنگدلانی که علم را بهانه کرده و به دیگران فخر می فروشند ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلان مغرور و متکبر را به زانو درآورم ، آنگاه خود خاضع ترین و افتاده ترین فرد روی زمین باشم.    (شهید دکتر مصطفی چمران)

  ثانیاً: بدون هیچ توضیحی، این حدیث پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آیه) رو برات نقل می کنم: کسى که لباسى را بپوشد تا مباهات کند و مردم به او نگاه کنند، خداوند به او نظر رحمت نمى‏کند تا اینکه آن لباس را بیرون آورد . (کنز العمال / 41200)

   

  6. چون میخوام مثل همه باشم، نمی خوام از مد عقب بمونم.

  عزیزم، هیچ وقت، دلیل کاراتو "مثل همه بودن" قرار نده. توجه کن نمیگم مثل همه نباش، چون خیلی وقتا پیش میاد که آدم باید مثل همه باشه و هیچ عیبی نداره؛ بلکه میگم دلیل کارت، مثل همه بودن نباشه. یعنی اگه گفتن چرا بدحجابی؟ نگو "چون همه بدحجابن". یه دلیل دیگه بگو. استقلال نظر داشته باشه. خطر تابع جمع بودن، وقتی برات مشخص میشه که بیفتی وسط مردم کوفه!
  - همه میخوان برن امام حسین بکشن. تو هم میری؟!
  - اومممم، خب چون همه میرن، منم...
  نکته مهم: سوء تفاهم نشه. نمیگم بدحجابا، امام حسین کش میشن! حرف من یه چیز دیگه ست: هر کسی (حتی یه حزب اللهی) اگه دلیل کاراش "مثل همه بودن" باشه، اهل کوفه شدن، ازش بعید نیست!
  برای درک بیشتر موضوع، گوش کردن به این کلیپ صوتی بسیاربسیار زیبا رو بهتون توصیه می کنم: لینک دانلود

   

  7. چون بدحجابی گناه کبیره نیست (ر.ک کتاب گناهان کبیره آیت الله دستغیب!)

  کسی که اولین بار این شبهه رو مطرح کرده، معلومه که از کتاب گناهان کبیره، فقط فهرستش رو مطالعه کرده! و چون بدحجابی رو توی فهرست ندیده، شاد و شنگول، لای کتابو بسته و شروع کرده به شبهه پراکنی...
  وگرنه، توی همون مقدمه اول کتاب، شهید آیت الله دستغیب، با ذکر دلیل، استناد میکنه که خود خدا و معصومین علیهم السلام هم، تعمّداً تعداد دقیق گناهان کبیره رو تعیین نکرده اند، چون اگه تعیین میشد مردم سعی می کردند فقط از اونا اجتناب کنند و بر سایر گناهان - به خیال اینکه صدمه ای نمی زنند- جرأت پیدا می کردند، و همین باعث جرأت بر کبائر هم میشد، زیرا کسی که نسبت به نواهی پروردگارش به صغائر بی پروا شد نسبت به گناهان کبیره هم بی باک می گردد.
  شهید دستغیب تصریح میکنه "غرض ما در این کتاب، بیان و شرح گناهانی است که کبیره بودنش ثابت و مسلّم است نه انحصار کبائر است به آنها. به عبارت دیگر سایر گناهانی که در این کتاب، کبیره بودنشان ثابت نشده به حالت ابهام و اجمال باقی است یعنی صغیره بودنشان هم مسلّم نیست و بر اهل تقوا لازم است پرهیز از تمام آنها، شاید واقعا کبیره باشد و بر ما ثابت نگردیده."
  در ضمن، بر فرض که بدحجابی گناه صغیره (کوچک) باشه، آیت الله دستغیب، چهلمین گناه کبیره ای رو که با استناد به قرآن و احادیث ذکر می کنه "اصرار بر گناهان" هست و حدیثی از امام صادق علیه السلام نقل می کنه که: "گناه صغیره ای که بر آن اصرار شود دیگر صغیره نیست بلکه کبیره است چنانکه گناه کبیره ای که از آن پشیمانی حاصل شود و عزم بر ترک آن داشته باشد دیگر کبیره نیست یعنی عِقاب از آن ساقط می شود."

  همچنین امام على علیه ‏السلام می فرماید : أعظَمُ الذُّنوبِ عِندَ اللّه‏ِ سبحانَهُ‏ذَنبٌ صَغُرَ عِندَ صاحِبِهِ . (غرر الحکم، 3141)
  بزرگترین گناه نزد خداى سبحان ، گناهى است که صاحبش آن را کوچک بشمارد.
  پس کسی که بدحجابی رو کوچیک میشماره و بر اون اصرار میکنه، طبق احادیث بالا بدونه که نه تنها گناهش کبیره است بلکه نزد خدای سبحان، بزرگ ترین گناه محسوب میشه.


  8. چون وقتی فلان گناه رو از فلان باحجاب دیدم، دلم از حجاب زده شد.15 دلیل برای بدحجابی !

  در هر قشری آدم خوب و بد وجود داره و بخاطر یه بی نماز درب مسجد رو نمی‌بندند! چنانچه اگر ده‌ها دکتر بی اخلاق بشناسیم، درب دانشکده علوم پزشکی را مهر و موم نمی‌کنیم!
  اگر بد بودن چند معلم، دلیل بد بودن "معلمی" نیست، اگر بی انصاف بودن چند مکانیک، دلیل بی انصافی "تمام مکانیک ها" نیست، پس دیدن چند محجبه ی بدرفتار، نه دلیل بد بودن "حجاب" میتونه باشه و ند دلیل بد بودن همه ی "باحجابها". (لطفا به عبارات همرنگ دقت شود)

   

  شکی نیست کسانی که پوشش حضرت زهرای مرضیه و زینب کبری و فاطمه معصومه و دیگر خوبان عالم رو برتن می کنند، باید خیلی مراقب رفتارشون باشند و شأن این لباس آسمانی رو حفظ کنند. اما نکته ی مهم اینه که محجبه ها معصوم نیستند و مثل بقیه ی آدما ممکنه توی زندگیشون گناهانی داشته باشند. پس لطفا خطا و گناهان فلان باحجاب رو به پای "شخص خودش" بنویسید نه به پای "عمل حجاب".


  9. این همه گناه تو سطح شهر؛ چرا گیر دادین به حجاب من؟ هر وقت همه درست شدن منم باحجاب میشم.

  انصافاً راس میگی. گناهان زیادی تو سطح شهر ریخته است: اسراف، چشم چرونی، بی نمازی، دروغگویی، غیبت، ربا، رشوه، گرون فروشی، احتکار و ده ها گناه دیگه...
  اما خداییش! خودت بگو، آیا گناه دیگران، توجیه خوبی برای گناه کردن ما میشه؟ آیا روز قیامت، خدا چنین بهانه ای رو از ما می پذیره؟ یا نه، تک تک ما، جدای از دیگران و به تنهایی حسابرسی میشم؟

   

  بعلاوه؛ بسیاری از گناهان، مثل بی نمازی، روزه خواری، عرق خوری(شرب خمر)، استماع موسیقی‌حرام،  و غیره  "حق الله" هستند و با تمام بزرگ بودنشون، در صورت توبه، بخشیده میشن، اما بدحجابی "حق الناس" و در زمره ی گناهان اجتماعیه. اون خانمی که خودش را آرایش می کنه و به خیابون میاد، تیپ می زنه و از ده ها نفر در طول مسیرش دلربایی میکنه و آرامش روحی شون رو به هم میزنه، دیگه گناهش شخصی نیست چون حق "آرامش روانی" مردان جامعه اش رو ضایع کرده. 

  درسته مردان هم وظیفه ی مراقبت از چشمشون رو دارند، اما اولاً حیطه ی "کنترل چشم" مطلق نیست، نمیشه که چشم بسته راه برند و رانندگی کنند.
  ثانیاً، شما بگو! پیشگیری آسون تره یا درمان؟ اینکه جامعه، آروم باشه و فضای تحریک، محدود به خانواده و زن و شوهر باشه، یا فضای جامعه لبریز از صحنه های گناه و دلبری باشه بعد بگیم حالا مردان و زنان، همه حضرت یوسف بشن؟!

   

  خوش انصاف! فرض کن اون جوون هجده نوزده ساله پسرته، داداشته. دلت به حالش نمی سوزه؟ با لباس تنگی که همچون قالبی، زیبایی های بدنت رو تو ویترین گذاشته، با روسری کوچکی که نه ظرفیت پوشاندن موهای مش کرده ات رو داره و نه توان استتار سپیدی گلو و سینه ات رو، با آرایشی که زیبایی چهره ات رو دوچندان و بلکه چندچندان کرده، با بوی ادکلنی که تا شعاع بیست متری، برد مفید داره و حتی کسی که نگاه نمیکنه رو هم از درک حضورت بی بهره نمیذاره، انتظار داری اون پسر دبیرستانی چقدر تحمل کنه؟ از خدا نمی ترسی تحریکش میکنی؟ مرحله ی بعد از تحریک، ارضاست. امکان ازدواج که نداره. پس یا مؤمنه که باید بسوزه و تقوا پیشه کنه، یا معمولیه که میره سمت گناه خودارضایی، و یا بی قیده که میره سمت جنس مخالف. به خدا قسم، در حق هرسه شون ظلم کردی و باید جوابگوی خدا باشی.

  حالا گرفتی فرق گناه تو با بقیه گناهان سطح شهر چیه؟ گناه تو، اجتماعی و حق الناسه. توبه از حق الناس و بخشیده شدنش، وابسته به جبران حق ضایع شده یا جلب رضایت طرف مقابله. چطور میخوای حق این همه جوونی رو که دلشون رو لرزوندی و فکرشونو آشفته کردی، جبران کنی و یا حداقل پیداشون کنی و ازشون حلالیت بطلبی؟؟ اتقوا الله.


  این مطلب ادامه داره...

   

  پی نوشت: دو لینک جالب و تقریباً مرتبط:

  وقتی چادر ملعبه . . . ها می شود + تصاویر

  بیا بغلم استاد...! (یک طنز تلخ و در عین حال واااااااقعاً خنده دار!!) • معلوم الحال مجهول الهویه ( پنج شنبه 91/7/13 :: ساعت 12:29 عصر)


  به گزارش مشرق ،در سی‌امین دوره بازیهای المپیک لندن شاهد حضور گسترده زنان مسلمان محجبه بودیم که در میان رقابت های ورزشی نگاه تماشاگران را بیشتر از گذشته به خود معطوف کرده بود. به ویژه آن که برای نخستین بار عربستان، قطر و برونئی اقدام به اعزام ورزشکاران زن خود کرده بود.  زنان مصری هم برای اولین بار پس از انقلابی که سال گذشته در کشورشان به وقوع پیوست در افتتاحیه المپیک لندن پرچمدار کاروان ورزشی کشورشان در این دوره از مسابقات بودند که با حجاب اسلامی در این مراسم رژه رفتند. اما یکی از زیباترین اتفاقاتی که در این دوره از مسابقات افتاد اصرار وجدان علی سراج عبدالرحمن شهرخانی ورزشکار بانوی مسلمان عربستانی برای حضور با حجاب در رقابت‌های جودو بود. در این باره روزنامه کانادایی هرالد گزارش داد" این بانوی مسلمان موجب ایجاد جنبش حجاب در المپیک شد. هنگامی که بانوی جودوکار برای حفظ حجاب پافشاری کرد برخی از قهرمانان زن والیبال ساحلی کشورهای مختلف از جمله ژاپن، کانادا و چک اعتراض‌هایی را در خصوص پوشش بانوان مطرح کردند. پس از آن نیز بانوان بدمینتون‌باز در این خصوص اعتراضاتی داشتند . "

  حجاب در المپیک

  معمولا کمیته های مختلف المپیک زنان محجبه ورزشکار رااز گردونه مسابقات خارج و به آنها اجازه حضور نمی دادند، ولی در این دوره از المپیک تاحدودی این موانع را حذف و به بانوان مسلمان به شرط آنکه حجابشان بر روند مسابقه تاثیر نداشته اجازه حضور دادند. اما در این میان عده ای نیز تحمل نداشتند و از خود واکنش نشان دادند به طوری که در پی آزاد شدن پوشیدن حجاب توسط زنان ورزشکار، تعدادی از اعضای مؤسسه اکراینی "فیمین" که به اصطلاح در زمینه دفاع از حقوق زنان فعالیت می کند، در اقدامی غیر اخلاقی به مرکز شهر لندن رفته و با عریان شدن، اعتراض خود نسبت به آزاد شدن پوشش حجاب در المپیک را نشان دادند و کمیته بین الملی المپیک(IOC) را ضعیف در برابر کشورهای اسلامی دانستند .

  حجاب و المپیک 2012

   

  مهمترین و اساسی ترین علت  هراس و دشمنی  غرب از حضور زنان مسلمان محجبه در عرصه های مختلف از جمله ورزشی؛‌ ترس از الگو شدن زن مسلمان برای دیگر زنان دنیا است. به ویژه آن که در شرایط بحران اقتصادی جهان و تظاهرات گسترده مردم غرب که خدشه ای جبران ناپذیری بر آخرین نسخه تمدنی غرب یعنی لیبرال دموکراسی وارد می آورد. حضور زنان محجبه مسلمان در میان کانون توجه تماشاگران المپیک از سراسر جهان می تواند پیام بلند و رسایی، در مقابل دیدگاه محدودیت و انزوای زن در اسلام باشد.

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره می فرمایند" غربی‌ها مدعی‌اند که حجاب یک مسئله دینی است و در جوامع لائیک نباید ظهور پیدا کند اما علت واقعی مخالفت غرب با حجاب این است که [حجاب،] سیاست راهبردی و بنیانی غرب درباره زن یعنی عرضه شدن و هرزه شدن زن را با چالش روبرو می کند و مانع تحقق آن می‌شود".

  حجاب - ورزش - المپیک 2012

  دیپلماسی عمومی را به معنای تقویت منافع ملی از طریق شناخت، اطلاع رسانی و تأثیر گذاری بر مردم کشورهای دیگر و گسترش گفتگو میان شهروندان و نهادهای یک کشور و همتایان خارجی آنان تعریف می‌‌کنند. عمده ترین ابزارهای دیپلماسی عمومی عبارتند از فیلم های سینمایی و تلویزیونی، مبادلات فرهنگی، تلویزیون، هنر و ورزش.

  زنان مسلمان ورزشکار "دیپلمات های عمومی" هستند که در المپیک امسال دیپلماسی حجاب را رقم زدند.

   

  لینک های مرتبط:

  فریاد «حجاب، محدودیت نیست» در قلب لندن 2012

  مدالی طلایی به نام «حجاب» بر گردن زنان مسلمان در المپیک

   

  حاشیه: این پست یک مخاطب ویژه هم داره، که باخوندن دقیقش، خودش متوجه میشه که کیه (البت اگه آی.کیوش پایین نباشه!) • معلوم الحال مجهول الهویه ( پنج شنبه 91/6/2 :: ساعت 3:55 عصر)


  خدا نکنه که حرفی مد بشه! بخصوص اگه اون حرف، کمی وجهه ی روشنفکری هم داشته باشه. دیگه کی می تونه از تو دهن مردم جمعش کنه، نمی دونم! همه تکرارش می کنند و هیچکس از خودش نمی پرسه، آیا واقعاً واقعیت همینه؟؟

  تا اینجای بحثو توی ذهنتون سیو کنید، تا یه داستانک بامزه براتون نقل کنم و بعد بیاییم سر ادامه مطلب.

  این سه شنبه نه، سه شنبه قبلش یه اتفاق جالب توی پارلمان فرانسه افتاده بود که چند روزی نقل محافل سیاسی و حتی مردمی شون شده بود.

  داستان از این قراره که خانم «سیسیله دوفلو» وزیر مسکن 37 ساله فرانسه به خاطر پوشیدن یک پیراهن گلدار با دامن کوتاه، موقع سخنرانیش تو پارلمان، مورد تمسخر قرار میگیره و چندتا از آقایون براش سوت می کشن!

  دردسر پیراهن گلدار برای خانم وزیر

  قضیه وقتی جالب تر میشه که، یکی از اعضای حزب سارکوزی که یکی از دوستان شخصی و نزدیک او محسوب میشه، در اظهار نظری عجیب گفته بود: من خانم دوفلو را تحسین می‌کنم زیرا با پوشیدن این لباس‌ها باعث می‌شود که ما دیگر به حرف‌های او گوش نکنیم!

  یکی دیگه از اعضای قدیمی این حزب هم گفته بود: اعضای پارلمان در احترام به زیبایی این خانم سوت کشیدند!

  برای خوندن متن کامل خبر، اینجا کلیک کنید. ............. اینم لینک اصلی خبر از سایت دیلی میل: (+)

  حالا برگردیم به بحث خودمون!
  یکی از اون حرفایی که مد شده و خیلیا، چشم بسته تکرارش می کنند اینه که بعله، اگه می بینی توی کشور ما بعضی از مردا، چشم چرونی می کنند و نسبت به خانما (حتی نوع لباسشون) حساسند، علت العلل اون چیزی نیست جز حجاب!

  و بعد اینجور استدلال می کنند که ببین مردای غربی چقدر چشم و دل سیر هستند! و هر زنی هر جور که میخواد لباس می پوشه و هیچکس نگاش نمیکنه! همه اونجا خواهر و برادرند (به به! چه خانواده بزرگی!!)

  حالا برای کسانی که طالب حقیقتند و نه شیفته ی غرب - چون به قول شهید آوینی غرب زدگی همچون وسواس شیطان، با خون در رگ های ما جاری است - این خبر کوتاه و خنده دار، بدون نیاز به هیچ تحلیل و تفسیری، یک نقیضه بزرگه برای اون تفکر اشتباه. (اینم ببینید: +)

  با اینکه توی فرانسه، همه جور برهنه ای (یکی شم خودشیفته خودمون!) پیدا میشه، ولی می بینیم که چیزی از چشم سفیدی و متلک پرونی آقایون فرانسوی کم نشده و...

  بگذریم...

  امسال سر سفره افطار، بیشتر از همیشه، برای ظهور آقا دعا کنید.... اوضاع عالم خیلی داغونه. نسل کشی مسلمانان، در میانمار، و سکوت مرگبار کراواتی های مدعی حقوق بشر، دل هر انسان آزاده ای رو خون میکنه. • معلوم الحال مجهول الهویه ( پنج شنبه 91/5/5 :: ساعت 12:37 عصر)


  اکثر خانم های بدحجاب یا شل حجاب، اگه ازشون پرسیده بشه که شما چرا حجاب اسلامی را آنطور که باید و شاید رعایت نمی کنید، احتمالاً یکی یا چندتا از دلایل زیر رو براتون بشمارند:

  - چون دوست دارم "شیک پوش" باشم.
  - چون از محدودیت بدم میاد، دوست دارم با لباس راحت تر، آزادانه به کارام برسم.
  - چون عاشق "تنوع" هستم، از یکدستی و تک رنگی خوشم نمیاد
  - چون از دست حکومت یا دولت (حالا به هر دلیلی) عصبانی هستم؛ و میخوام با این کارم اعتراضم رو بهشون نشون بدم.
  - چون دوست دارم همیشه، از بقیه متفاوت باشم، تاپ باشم.
  - چون میخوام مثل همه باشم، نمی خوام از مد عقب بمونم. (برعکس بالایی)
  - چون بدحجابی گناه کبیره نیست (ر.ک کتاب گناهان کبیره آیت الله دستغیب!)
  - چون وقتی فلان گناه رو از فلان باحجاب دیدم، دلم از حجاب زده شد.
  - این همه گناه تو سطح شهر؛ چرا گیر دادین به حجاب من؟ هر وقت همه درست شدن منم باحجاب میشم.
  - چون حجاب، یعنی ظلم به زن. چرا مردا باید آزاد باشن ولی خانم ها...
  - آدم دلش باید پاک باشه، ظاهر مهم نیست.
  - چون هوا گرمه و لباس بسته، منو کلافه میکنه.
  - چون از هر چیزی که اجباری باشه بدم میاد و رعایتش نمی کنم!
  - اتفاقاً حجابم، خیلی هم خوبه. نه افراط نه تفریط. من حد وسط هستم.
  - به کسی ربطی نداره! موسی به دین خود، عیسی به دین خود.

  بعید میدونم موردی دیگه باشه که ذکر نکردم، ولی به هر حال اگه کسی دلیل دیگه ای برای بدحجابی بلده، بگه اضافه می کنیم!

  خب، حالا دلایل بالا رو یکی یکی بررسی می کنیم ببینیم منطقی و موجه هستند یا خیر:

  1. چون دوست دارم "شیک پوش" باشم.
  هر کسی کمترین آشنایی با اسلام داشته باشه، میدونه که این دین، نه تنها هیچ مشکلی با آراستگی و شیک پوشی نداره بلکه همواره به اون تاکید هم داشته. مسئله دقیقاً اینجاست که شیک پوشی (البته در حد نرمال و غیر افراطیش) و "درست پوشی" هیچ تناقض و تعارضی با هم ندارند، که بعضی ها میخوان دومی رو فدای اولی کنند!
  درضمن، شیک پوشی برای بعضی ها، بیشتر یک بهانه است تا یک دلیل، وگرنه کیه که ندونه و نبینه که بسیاری از مدل های امروزی مو و لباس و آرایش، شیک که نیستند هیچ، خیلی هم چندش آور هستند!

  مدل مو و لباس

  2. چون از محدودیت بدم میاد، دوست دارم با لباس راحت تر، آزادانه به کارام برسم.
  اگر واقعاً موضوع فقط، آزاد بودن دست و بال آدم، برای انجام کارهاست، باز بودن روسری و یقه و پوشیدن لباس های بدن نما چه کمکی به این موضوع می کنه؟
  درضمن، با طراحی و عرضه ی انواع چادرهای ملی و دانشجویی و آستین دار و روسری های لبنانی و مقنعه های خبرنگاری و ساق دست ها و ... واقعا کارها راحت شده. کما اینکه می بینیم زنان و دختران با حجاب، در تمام عرصه هایی که خواسته اند وارد شده اند و حجاب براشون مانعی نبوده.

  اما اگر موضوع، بد بودن "محدودیت" و رهایی از اون هستش، باید به دوحرفی و یک بام و دو هوا بودن عزیزانی که این حرفو می زنند خندید و ازشون پرسید:
  وقتی به پزشک مراجعه می کنید و جناب دکتر لیستی از غذاهای تحریمی(!) رو تحویلتون میده، آیا به دکتر هم میگید که من از محدودیت بدم میاد؟!
  آیا وقتی برای رسیدن به اندام ایده آل، رژیم میگیرید و خوردن بسیاری از غذاهای خوشمزه رو برای خودتون ممنوع می کنید، این محدودیت نیست؟
  آیا وقتی مانتویی می پوشید که از شدت تنگی و چسبندگی مجبورید دکمه هاشو یکی در میون، ببندید! این محدودیت، عیبی نداره؟
  آیا وقتی ناخن های بلند می کارید و به تبع اون، بسیاری از کارهای روزمره رو نباید یا نمی تونید انجام بدید یا انجامشون مشکل میشه، این محدودیت نیست؟ (+)
  وقتی برای قبولی در کنکور، بسیاری از برنامه های تفریحی رو برای خودت لغو می کنی، این محدودیت نیست؟

  محاله آدم در زندگی هدفی داشته باشه و برای رسیدن به اون هدف، تن به محدودیت نده. فقط انسانهای بی هدف و بی برنامه هستند که از محدودیت فرار می کنند.

  3. چون عاشق "تنوع" هستم، از یکدستی و تک رنگی خوشم نمیاد.
  عیبی نداره! شما هر چه میخوای در منزل و محافل زنانه، متنوع باش. حتی اگر در اماکن عمومی این تنوع، در حد منطقی و معقول و منطبق بر معیارهای شرع باشه هیچ اشکالی نداره.
  درضمن، همونطور که هر شرکت و کارخونه و اداره ای در هرکجای جهان یونیفرم (لباس متحد الشکل) مخصوص به خودشو داره و شما میدونی و می پذیری که اینجا، جای کار و فعالیته، نه جای تنوع و لباس مجلسی و جلب توجه و غیره، لطفا بپذیر که خیابون هم کم از اداره و شرکت نداره!

  یونیفرم - لباس کار

  این مطلب ادامه دارد...

  پی نوشت ها:

  1. بازتاب این مطلب در رجانیوز

  2. آهنگ وبلاگ، پس از مدت ها عوض شد! ان‌شاءالله از این به بعد هر ماه (یا هر دو ماه) شاهد این تغییر خواهید بود. (لینک دانلود) • معلوم الحال مجهول الهویه ( یکشنبه 91/3/28 :: ساعت 8:37 عصر)


  بیستم جمادی الثانی روز «کوثر» است. در آن روز بزرگ، کوثر ولایت و امامت در زمین جاری گشت و بانوی عفت و ایمان، صدیقه طاهره علیهاالسلام ، دیده به جهان گشود تا امامِ عدالت و انسانیت را مونس و همسر باشد و نسلی پدید آورد که یازده ستاره امامت و روشنانِ راه هدایت انسان ها از آن جمله اند.

  قرن ها بعد، در سالگشت تولد این بانو و از سلاله پاکش، مولودی دیده به جهان باز کرد که بعدها راه امامت را استمراری نو بخشید و جلوه ای از انوار ولایت را بر جهانیان تاباند میلاد مسعود حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام و رهبر کبیر انقلاب امام خمینی بر رهروان راهشان مبارک باد.

  بهشت زیر پای مادران است


  شعری زیبا در وصف والاترین، ولایی ترین و مهربان ترین مادر عالم:

  این کیست، این که محو تماشای خود شده
  پیش از ظهور، مادرِ بابای خود شده

  در بی زمانِ مانده به میلاد، سر بلند...
  از امتحانِ روشن فردای خود شده

  با سیزده مناره خدا را صدا زده
  قد قامت بلند مصلّای خود شده


  منظومه های شمسی او بی نهایتند
  گرم شکوه دیدن ژرفای خود شده

  عقل فرشته ها که به جایی نمی رسد
  خود پاسخِ شگفت معمّای خود شده

  حالا علی برای علی جلوه کرده است
  آئینه ی تلألؤ همتای خود شده

  اصلاً خدا هر آن چه که می خواست، او شده
  این کیست این که حضرت زهرای خود شده؟!

                          اشراق آسمانیِ رازِ تبارک است
                          صبح نزول سوره کوثر، مبارک است!

  دل می بری غزل غزل از این ترانه ها
  شیواترین عزیزترین مادرانه ها...

  آتش گرفت اگر تن تب دارمان چه غم
  نورِ «دعای نورِ» تو سر زد به خانه ها

  یا نور! فوق نور، علی نور ، نورِ نور
  خورشید می شویم از این جاودانه ها

                          ای کاش زیر سایه سادات جا کنیم
                          نانی خوریم و حق نمک را ادا کنیم

  سرو آمدی که پایِ علی همسری کنی
  اصلاً رسیده ای که علی پروری کنی

  با خطبه ات حماسه ای از واژه ها شکفت
  شاید زمان آن شده پیغمبری کنی

  تو از خودت برای خدا خرج می کنی
  تا پاسداری از شرف سنگری کنی ...

  که ریشه ولایت از آن آب می خورد
  تا سایه ای بگیرد و حق گستری کنی

  نهج البلاغه خوان مدینه، طنین تو
  پیچیده تا که شرح علی محوری کنی

  شیرازه ی عفاف و حیا و وقار و صبر
  تنها به دست توست که مرد آوری کنی

  ما شیعه زاده ایم به این دل خوشیم که
  بیمار می شویم کمی مادری کنی

                          بانو به قول خواجه هواخواهِ خدمتیم
                          جا ماندگان قافله های شهادتیم

  یادش بخیر یاد شهیدان یکی یکی
  شوریده های حضرت باران یکی یکی


  خرّم شده است شهر به شهر دیارمان
  از خون گرم و قامت ایشان یکی یکی

  جبهه گرفته بوی تو را که گرفته ای ...
  سرهای سرخ بر سر دامان یکی یکی

  کم کم پیامشان که فراگیر می شود
  گل می کنند غزّه و لبنان یکی یکی

  بحرین و مصر و تونس و صنعا ز خواب جست
  از انقلاب پیر جماران، یکی یکی

  اکنون رسیده است زمانش که بشکنند
  طاغوت های سنگی انسان یکی یکی

  با بیرق ولیّ زمان می زنیم پا ...
  بر قله های دانش دوران یکی یکی

                          بر لب، فرشته نام تو آورد، گریه کرد
                          سجاده، درد پای تو حس کرد گریه کرد

  جان می دهیم و از درتان پر نمی زنیم
  موجیم و سر به ساحل دیگر نمی زنیم

  وقتی که حرف، حرفِ ولایتمداری است
  ما دم ز غیر، تا دم آخر نمی زنیم

  وقتی که امر نایبتان، فرض جان ماست
  سنگ کسی به سینه ی باور نمی زنیم

  ما را فقط به پای ولایت نوشته اند
  ما سینه پای بیرق دیگر نمی زنیم

                          با ذوالفقارِ نامِ علی پا گرفته ایم
                          ما درس خود ز مکتب زهرا گرفته ایم. • معلوم الحال مجهول الهویه ( جمعه 91/2/22 :: ساعت 8:55 عصر)


  یکی از بهترین رسومات عید نوروز، که اسلام هم اونو خیلی تایید کرده، دادن هدیه و عیدی به فامیل و دوستان و آشنایان هست.

  منم گفتم به نوبه خودم، در بجا آوردن این رسم زیبا سهیم باشم و هدیه ای مفید و کاربردی، به مخاطبین وبلاگ و دوستان مجازی خودم تقدیم کنم.

  هدیه عید نوروز

  اما هدیه من چیه؟
  یه سری کامل و البته بسیار زیبا از سخنرانی های استاد پناهیان، با موضوع "لذت تکلیف".

  اگه نماز نمی خونی،
  یا اگه نماز می خونی ولی از نمازت چندان لذتی نمی برنی،
  اگه روزه و حجاب و دیگر عبادات برات سخت و تلخ هستند...

  توصیه میکنم حتماً این سخنرانی های جذاب رو دانلود کنی و با دقت گوش کنی. مطمئناً خیلی از شبهات ذهنی براتون حل میشه و دیدگاهتون نسبت به تکالیف دینی عوض خواهد شد.

  لینک فایل ها:

  شب اول           شب دوم          شب سوم

  شب چهارم        شب پنجم        شب ششم

  شب هفتم         شب هشتم       شب نهم

  توضیحات:

  1. فرمت فایل ها mp3 هست و حجم هر یک حدود 10 مگابایت و نوع لینک ها، مستقیم.

  2. دوستانی که فرصت یا حوصله کمتری دارند میتونن شب اولش رو گوش نکنند، چون بیشترش "مقدمه" است و خیلی به بحث اصلی نمی پردازه.

  3. منبع سخنرانی ها: سایت راسخون

  4. تجربه خودم:
  هر روز یکی دانلود می کردم و می ریختم تو موبایل؛ و شب ها پیش از خواب، با هندزفری گوش می کردم. واقعاً نُه شب به یاد موندنی برام بودند.
  تاریکی و سکوت و آرامش شبانه، باعث میشه آدم تمرکز بیشتری داشته باشه و کلاً فضا خیلی رمانتیک میشه!

  5. اگه یادتون باشه، چند ماه پیش مطلبی نوشته بودم با عنوان "چرا بی حجابی در ایران مثل ترکیه و مالزی و لبنان آزاد نیست" (+) دوستانی که دلایل بنده براشون قانع کننده نبود، سخنرانی شب پنجم رو از دست ندن! جوابی عالی و کاملا متفاوت به این شبهه داده میشه.

   

  پست های "پیش از نوروز" سال های قبل:

  کارنامه ای برای امسال

  از حراج کالا تا حراج دین! • معلوم الحال مجهول الهویه ( یکشنبه 90/12/21 :: ساعت 1:11 صبح)


  آیا در سازمان ملل از این زن هم حمایت می شود؟

  ماموران آل خلیفه یک زن محجبه بحرینی را در سالگرد انقلاب بحرین دستگیر کرده اند ولی با این حال از پاشیدن مستقیم اسپری فلفل به صورت او ابا ندارند.

  عکس زن مظلوم بحرینی

  از وقتی که این عکس رو دیدم آتیشی به قلبم زده شده که اصلا سرد نمیشه.

  خدایا، یا غیاث المستغیثین! خودت به فریاد این مظلومان برس.

  اگه این مضروب، یک مرد بود و به اندازه ی این وحشی ها، مجهز، باز هم جا داشت آدم فریاد بزنه: آخه نامردا! چند نفر به یک نفر؟؟!
  چه برسه به الآن، که این خانم مظلوم، نه کوچکترین اسلحه ای داره، و نه قصد اغتشاش و خرابکاری.

  اصن شما که دستگیرش کردین. دیگه چرا هتک حرمت می کنید؟ شما آل خلیفه اید یا آل خبیثه؟! ادعای مسلمونی کجا و تعرض به زن بی دفاع محجبه کجا؟

  والله اگه مسلمونی با دیدن این صحنه دق کنه، سزاوار ملامت نیست.

  گناه، قلب آدم رو قسی میکنه. منِ گنهکارِ قسی القلب، با دیدن یک صحنه ظلم، اینقدر جگرم سوخت؛ خدا به فریاد دل نازنین امام زمان برسه. امامی که مظهر "غیرت" خداست و بی کسیِ این زنان مظلوم شیعه رو می بینه و هیچ کاری نمیتونه بکنه. خاک بر سرم که با گناه‌هام دست و پای امامم و بستم.

  آقاجون؛ فدای دل جریحه دارت بشم که نه تنها این ظلم، بلکه ظلم ها و شکنجه های به مراتب بدتر از این رو که توی زندانهاشون اتفاق میفته رو هم می بینید.

  میدونم که دلسوزی شما فقط برای شیعیان نیست. برای هزاران مسلمان یمنی و فلسطینی و عراقی و سوری و پاکستانی و مصری و غیره که روزانه کشته میدن، هم قلب مهربونت محزونه.

  میدونم که دلسوزی شما فقط برای مسلمونا نیست. برای میلیون ها مسیحی بیچاره که اسیر دست عده ای سرمایدار قلدر صهیونیست شدن و هر وقت اعتراض میکنند، وحشیانه با باتوم و سگ و اسپری فلفل و غیره، سرکوب میشن، هم دلت میسوزه.

  میدونم که دلسوزی شما فقط برای مظلومان عالم نیست. برای بودایی ها و لائیک ها و کمونیست ها و همه ی کسانی که حتی هنوز خدای یگانه رو نمیشناسند و در فلاکت جهلشون دست و پا می زنند، هم دل نازنینت کبابه.

  خدایا، اماممون رو برسون. بهش اذن ظهور بده. خدایا، مردم عالم بیدار شدن، همه از وضع موجود ناراضی اند، همه دارند مهدی تو رو صدا می زنند، هرکسی به زبون خودش.
  وقتی مردم بحرین، اینجور جانانه مقاومت می‌کنن،
  وقتی مردم یمن، هر روز لت و پار میشن ولی دست از قیام بر نمی دارند،
  وقتی مردم سوریه، بارها از حملات و انفجارها و گروگان‌گیری های تروریست های مزدور اسرائیل، لطمات جانی و مالی می خورند ولی باز از محور "مقاومت" دفاع می کنند.
  وقتی مردم لیبی، مثل شیر، اسلحه به دست میگیرن و دیکتاتورشون رو سرنگون می کنند،
  وقتی مردم و دولت عراق، یک دل و یک صدا، سپاه کفر و نوچه های منافقشون رو از خاکشون بیرون می کنند،
  وقتی حتی مسیحی های امریکایی، سرمای وحشتناک نیویورک رو تحمل میکنند به نیت تحقق "عدالت"
  وقتی مردم ایران، از عمق دل فریاد می زنند "ما اهل کوفه نیستیم..."
  وقتی مردم فیلیپین و پاکستان، پرچم فراماسونی(شیطانی) امریکا رو...
  وقتی حزب الله لبنان، تو دل خطر...
  وقتی...
  یعنی سحر نزدیکه. یعنی ان‌شاءالله بزودی آقامون میاد و انتقام تمام مظلومان رو از ظالمان عالم میگیره. • معلوم الحال مجهول الهویه ( سه شنبه 90/12/2 :: ساعت 11:15 صبح)


  چند عکس جالب از حضور انقلابی های انقلاب ندیده، در یوم الله 22 بهمن امسال:

  عکس راهپیمایی 22 بهمن سال 1390

  بقیه عکس ها در ادامه مطلب

 • معلوم الحال مجهول الهویه ( یکشنبه 90/11/23 :: ساعت 9:58 صبح)


  اصغر فرهادی کارگردان فیلم " جدایی نادر از سیمین " در مراسم جایزه ویژه منتقدان فیلم آمریکا در کنار آنجلینا جولی ، برادران داردن و پدرو آلمودوار . فیلم جدایی نادر از سیمین جایزه ویژه امسال منتقدان فیلم آمریکا را به خود اختصاص داد.

  اصغر فرهادی و آنجلینا جولی

  اصغر فرهادی و آنجلینا جولی

  «حقیقت این است که کسب توفیق در جشنواره‌های خارج از کشور ارزشی را اثبات نمی‌کند ... آنها به تکنیک محض جایزه نمی‌دهند و راهشان نیز با ما متفاوت است. تکنیک و محتوا را نیز نمی‌توان از یکدیگر تفکیک کرد و چون اینچنین است، پر روشن است که آنها کدامین فیلم‌ها را خواهند پذیرفت.»     شهید سید مرتضی آوینی

  پی نوشت:
  این روزها تحقق وعده ی  خدا رو که: إِنَّ اللَّهَ یدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا (خدا خودش از کسانی که ایمان آورده اند دفاع می کند - الحج/38) با چشمای خودم می بینم.
  فکر نکم بیشتر از دو سه ماه از هجمه عظیم اهالی سینما علیه کارگردان متعهد کشورمون "فرج الله سلحشور" بگذره. همون کارگردانی که با شجاعت بی نظیرش، به صراحت علیه سینمای غرب زده ی ما انتقاد کرده بود.
  چقدر علیهش نامه نوشتند و موضع گرفتند و کوبیدند و ...
  اما فقط چند ماه لازم بود تا خدا، صحت ادعاهای این مرد شجاع رو به رخ همه بکشه. از دست دادن فلان کارگردان  با فاحشه ی هالیوودی بگیر تا برهنه شدن فلان خودشیفته در مجله ی فراماسونی فرانسوی.

  از این به بعد به تعداد عکس های این دو خبر شنیع در محیط اینترنت، با خودت مرور کن: إِنَّ اللَّهَ یدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا...

  * راستی! خوندن این مقاله رو هم از دست ندین:

  آقا ! ببخشید نفت دارید؟! (توصیف جالب یک ضدانقلاب فراری از عریان شدن خودشیفته فراهانی) • معلوم الحال مجهول الهویه ( چهارشنبه 90/11/5 :: ساعت 6:59 عصر)


  <      1   2   3   4   5   >>   >

  ورود , پسرا ,دخترا , عکس باحال , ورود پسرا ممنوع , روابط دختر وپسر ,روابط دختر و پسر ,زن ,گرل ,گرل فرند ,آرایش ,لباس ,جنسی ,عشق ,عاشق , هوس, ازدواج ,دوست یابی ,شعر ,پسران و دختران ,معشوق ,مهیج